Cura Pleje vil give hjemmehjælpere fra andre kulturer ekstra støtte i job-starten

Når kvinder fra en anden kultur søger job hos Cura Pleje, kan de meget vel se frem til at få en “buddy” på jobbet, de kan sparre med. Cura Pleje er nemlig med i et udviklingsforløb hos Foreningen Lige Adgang med støtte fra Dansk Flygtningehjælp og VELUX Fonden

Cura Plejes HR-konsulent Tine Villholth deltog for nylig i første workshop i udviklings-projektet Kvinder i fællesskab, der skal gøre Cura Pleje endnu bedre som arbejdsplads for kvinder fra andre kulturer.

Her deltog arbejdspladser på tværs af brancher og kommuner for at dele erfaringer og dilemmaer, virksomheder møder i arbejdet med at tiltrække og fastholde en mangfoldig medarbejdergruppe – med særligt blik for kvinder med minoritetsetnisk baggrund. 

Et af de perspektiver, Cura Pleje tager med videre, er muligheden for mentor- eller buddy-ordninger som støtte til nye medarbejdere:

“Det handler om at finde medarbejdere, som den nye har en god kemi med, så de løbende kan sparre sammen og også dele de små ting i hverdagen, der er med til at skabe tryghed og fællesskab,” fortæller Tine Villholth.

Hun peger samtidig på Cura Plejes faglige frokost som et eksempel på en ramme, hvor relationer og uformel videndeling allerede opstår.

Fokus på tydelig onboarding og fælles forståelse

I udviklingsforløbet vil Cura Pleje arbejde med spørgsmål om, hvordan arbejdspladsens forventninger, kultur og samarbejdsformer bliver gjort tydelige for nye medarbejdere.

For Tine Villholth har workshoppen sat fokus på, hvor meget viden om danske arbejdspladser der ofte bliver taget for givet:

“Jeg er blevet mere opmærksom på, hvor vigtigt det er, at vi også får gjort rammerne omkring arbejdet tydelige – for eksempel hvordan fagforeninger fungerer, hvilke rettigheder man har på arbejdsmarkedet, og hvordan samarbejde og kommunikation typisk foregår på en dansk arbejdsplads.”

Små barrierer kan få stor betydning

Foreningen Lige Adgang arbejder med at styrke adgangen til relevante job for kandidater med international baggrund, der møder barrierer på arbejdsmarkedet – også selvom de har relevante kompetencer og erfaringer.

Barriererne kan blandt andet handle om begrænset dansk sprog og netværk eller manglende kendskab til de forventninger og normer, der kendetegner danske arbejdspladser.

Projektleder Emma Klöcker-Gatzwiller fra Foreningen Lige Adgang fortæller:

“Vi vil for eksempel gerne hjælpe Cura Pleje med at udvikle en buddy- eller mentorordning, som kan støtte nye medarbejdere i at falde til og afkode både de formelle og uformelle normer på arbejdspladsen.”

Inklusion styrker miljøet for alle

Indsatsen med at skabe en mere inkluderende kultur handler især om at skabe psykologisk tryghed hos medarbejdere, der ikke er vant til at begå sig på en dansk arbejdsplads. 

Men også i mere generel forstand at gøre det tydeligt, hvordan vi samarbejder og skaber gode resultater, fortæller Emma Klöcker Gatzwiller, der oplever, at mange kvinder med minoritetsetnisk baggrund har relevante kompetencer, men alligevel oplever bias og barrierer i mulighederne for at deltage, trives og udvikle sig i danske arbejdsfællesskaber.

Hun understreger samtidig, at arbejdet ikke handler om særlige hensyn, men om at skabe tydelige og trygge rammer, som kan komme mange medarbejdere til gavn:
“Når vi arbejder mere bevidst med onboarding, kommunikation og tydelige forventninger i hverdagen, muliggør vi generelt at flere trives og kan bidrage – uanset køn og etnicitet.”

Rekruttering med åbne arme

Lige Adgang tog den første kontakt til Cura Pleje, efter helhedspleje virksomheden i Albertslund Kommune er blevet udpeget som en virksomhed med gode evner for at sikre integration og onboarding af medarbejdere med en anden etnisk baggrund, fortæller HR chef Anders Krauch:

“En indsats Cura Pleje Albertslund også tidligere har modtaget en pris for.” 

“Vi har derfor valgt at deltage, fordi vi i forvejen har gode erfaringer og ved, at der bliver mangel på dygtige social- og sundhedsmedarbejdere i fremtiden.”
Udviklingen i Danmark inden for beskæftigelse og ældrepleje betyder, at mange erfarne social- og sundhedsassistenter forventes at gå på pension i de kommende år, samtidig med at færre uddanner sig inden for området. Samtidig forventer vi markant flere ældre, der skal plejes i fremtiden, så det er vigtigt, at vi er klar til at onboarde alle, der har evnerne og interessen,” forklarer HR chef Anders Krauch:

Med hjertet på rette sted

Cura Pleje ser derfor frem til at høste ny inspiration til for eksempel en buddy-ordning via samarbejdet med Foreningen Lige Adgang:

“Vi vil meget gerne udvide vores forståelse af, hvordan vi kan støtte nye medarbejdere med hjertet på rette sted med sprog og kulturel viden, så de kan komme i gang på arbejdsmarkedet og udvikle den faglighed og tilgang til det professionelle samarbejde, der skaber god ældrepleje,” udtaler HR chef Anders Krauch og tilføjer:

“Vi har i dag mange dygtige og populære medarbejdere med en anden etnisk baggrund end dansk. De udgør en positiv del af vores borgeres liv og er fuldt ud en del af vores fællesskab i Cura Pleje.”

FAKTA OM PROJEKTET

Projektet Kvinder i fællesskab er et samarbejde mellem Foreningen Lige Adgang og DRC – Dansk Flygtningehjælp Integration og finansieres af VELUX Fonden. Lige Adgang arbejder for at styrke adgangen til arbejdsmarkedet for mennesker, der møder barrierer i beskæftigelse og arbejdsfællesskaber. Læs mere her.